Klostra
Bukettanemon Sylphide, vårlök Höstlökar
- Köp 3 för 75,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 71,00 kr /styck och spara 10%
| Latinskt namn | Anemone coronaria |
|---|---|
| Artikelnummer | S-107 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 7/8 |
| Odling | Bukettanemon odlas från små knölar. Plantera dem med den spetsiga sidan nedåt. I milda områden kan knölarna planteras på hösten i soligt läge med väldränerad jord. Plantera ca 5 cm djupt med 8-10 cm avstånd. De kan även direktplanteras april-maj när jorden reder sig. Om du inte har milda vintrar och vill ha tidigare blommning kan du börja driva upp knölen inomhus under senvintern (ca 8 veckor innan sista frost). Blötlägg knölarna 3-4 timmar. Plantera i kruka med dräneringshål och täck med ca 1-2 cm jord. Ställ mörkt och svalt. Efter 10-14 dagar när skotten har växt till sig och fått vita rötter är det dags att avhärda och plantera ut. Vinterförvaring av bukettanemonknölar |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 6-8 cm |
| Växtzon, perenner | D: Härdig endast i landets gynnsammaste delar |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Planthöjd | 25 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |

