Klostra
Pärlhyacint White Magic EKO, Muscari Aucheri, vit, vårlök Höstlökar
Denna vita pärlhyacint blommar i april. När knopparna dyker upp är de limegröna och de övergår sedan till vitt vartefter de börjar blomma. Den blir ca 15 cm hög. Plantering utomhus under höst. Köp dina blomsterlökar hos Klostra
59,00 kr
Väntas i lager 2026-09
1
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Denna vita pärlhyacint blommar i april. När knopparna dyker upp är de limegröna och de övergår sedan till vitt vartefter de börjar blomma. Den blir ca 15 cm hög. Plantering utomhus under höst.
| Latinskt namn | Muscari aucheri white magic |
|---|---|
| Artikelnummer | U-519 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 5 lökar |
| Storlek | 0 6/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. Plantera på 10 cm djup i väldränerad jord. |
| Ekologisk | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | B: Härdig i hela landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 15 cm |
| Läge | Sol/halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

