Nordiska Ängsfrön
Ängsfrön 'Torr äng', fleråriga - NYHET 2025 Blomfröer
Ängsfrön 'Torr äng' är en blandning av fleråriga ängsblommor för karga torrängar & halvtorra ängar. Blandningen innehåller frön av vilda blommor.
Ängsfrön 'Torr äng' är en blandning av fleråriga ängsblommor för karga torrängar & halvtorra ängar. Blandningen innehåller frön av vilda blommor.
- Rödklint Centaurea jacea
- Silverfingerört Potentilla argentea
- Färgkulla Anthemis tinctoria
- Backnejlika Dianthus deltoides
- Käringtand Primula veris
- Tjärblomster Lychnis viscaria
- Smällglim Silene vulgaris
- Prästkrage Leucanthemum vulgare
- Åkervädd Knautia arvensis
- Rölleka Achillea millefolium
- Höstfibbla Leontodon autumnalis
- Vitklöver Trifolium repens
ANVÄNDNINGSOMRÅDE
Karga torrängar och friska ängar, gårdsområden.
Åkrar, landskapsåkrar och fylljord. Jordmån mager-medelnäringsrik.
VÄXTPLATS
Trivs i morän, mull, sand, mjäla och lerhaltig jord.
Torr-frisk, solig-halvskuggig.
Sås tidigt på våren eller på hösten.
Frön täcks ej, lämpar sig för ängar i norr.
Välkommen att köpa ängsfrön på nätet hos Klostra.se!
Artikelnummer | WX-102 |
---|---|
Tillverkningsland | Sverige |
Varumärke | Nordiska Ängsfrön |
Blomfärg (grund) | Mix |
Fröportion | 10m² |
sådjup | Grunt, 0,5-1 cm |
Ljus/mörkergroende | Ljus |
Årighet | Perenn |
Växtzon, perenner | A: Härdig i hela landet |
Odlingsläge | Sol/halvskugga |
Odling | En blomsteräng kan anläggas både på våren och hösten, det är viktigt att sörja för att jordmånen är tillräckligt fuktig. Mångåriga frön behöver köldbehandling, den förverkligas bäst om man sår fröna på hösten. Fröna kan också sås på våren bara jorden är tillräckligt fuktig och nätterna svala. Flertalet av mångåriga frön börjar sin blomning 2. eller 3. året efter sådden. Ettåriga frön sås med fördel under våren, deras normala grotid är 6-9 veckor. Det är bäst att anlägga blomsterängen på ett ställe som släpper igenom regnvatten. Platsen och de rätta växterna bör man välja med omsorg. Jorden bearbetas och ogräset rensas bort. Man bör inte gödsla området för ängsblommorna trivs bäst i karg och sandig jordmån. På den bearbetade jorden kan man vid behov lägga ett 5-15cm tjockt lager av sandhaltig ytjord och vid behov också kalk. För att underlätta sådden blandas de små ängsfröna i ett ämbar t.ex. med finkornig sand eller grovkornig kalk. Fröna sås på ytan, de får inte täckas över med t.ex. mylla! Det sådda området ska vätas vid behov och i mån av möjlighet. Ängen slås ner på hösten då blomningen är över. Bästa slåttervädret är vackert väder. Slåtterresterna lämnas på marken i några dagar så att fröna hinner falla till marken. Slåtterresterna tas sedan bort så att de inte kväver blommorna. |
Svårighetsgrad | Enkel |
Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |