Klostra
Funkia Francee (Hosta), perenner Barrotade perenner (rötter)
Francee har mörkt gröna blad med vita kanter och lavendelfärgade blommor. Funkian är en av trädgårdens mest betydelsefulla växter - lättodlad, robust och en av de bästa skuggväxterna. Vacker i sig och bra på att framhäva andra.
42,00 kr
Slut (inventeras)
8
- Köp 3 för 38,00 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 35,50 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
Francee har mörkt gröna blad med vita kanter och lavendelfärgade blommor. Funkian är en av trädgårdens främsta och mest betydelsefulla växter. Den är lättodlad, robust och en av de bästa skuggväxterna. Vacker i sig och bra på att framhäva andra. Välkommen att köpa perenner online hos Klostra.
| Latinskt namn | Hosta hybrida |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-133 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Per påse | 1 |
| Odling | Sur till neutral, näringsrik, lite tung, fuktig men väldränerad jord. Ge ko-eller hönsgödsel i början av säsongen. Föröka genom delning. |
| Engelskt namn | Plantain Lily |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Storlek | I |
| Blomning (årstider) | Vår, Försommar, Sommar |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Planteringsdjup, rot eller lök | Kronan 2-3 cm under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt hela tiden men inte blött över längre perioder. |
| Plantavstånd | 60 cm |
| Växthöjd | 40-50 cm |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Goda vänner | Vårlökar, julrosor, nävor |
| Marktäckare | Ja |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Föryngring | Förökas genom delning |
| Bra att veta | Vi säljer fjolårsplantor. Plantan når sin slutgiltiga storlek efter 2-3 år |
Skriv din egen recension