Klostra
Hyacint vit, Carnegie, lökar, hyacintlökar Höstlökar
Carnegie är en vit hyacint som blir ca 25 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blomning april-maj. Väldoftande rent vita blommor i tät klase.
39,00 kr
Väntas i lager 2026-09
29
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Carnegie är en vit hyacint som blir ca 25 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blomning april-maj. Väldoftande rent vita blommor i tät klase. Köp dina blomsterlökar hos Klostra.
| Latinskt namn | Hyacinthus orientalis |
|---|---|
| Artikelnummer | S-047 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 3 lökar |
| Storlek | 19/+ |
| Odling | Plantera löken på hösten på ca 10 cm djup i måttligt näringsrik väldränerad trädgårdsjord på soligt till halvskuggigt läge. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Planthöjd | 25 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

