Klostra
Sättlök Jaune Paille des Vertus, gul lök 250 gram - NYHET 2026 Sättlök
Jaune Paille des Vertus är en fransk klassiker från 1700-talet som fortfarande imponerar. Den robusta kulturarvssorten bildar vackra, plattrunda lökar i gyllene toner. Trivs särskilt bra i nordligt ljus då den börjar sätta lök vid cirka 14 timmars dagslängd. Smaken är mild och söt. Den fasta kvaliteten gör den utmärkt för lagring under torra och luftiga förhållanden. En pålitlig och odlingsvärd lök för dig som vill komibnera tradition med hög avkastning.
- Köp 3 för 49,50 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 47,00 kr /styck och spara 15%
Jaune Paille des Vertus är en fransk klassiker från 1700-talet som fortfarande imponerar. Den robusta kulturarvssorten bildar vackra, plattrunda lökar i gyllene toner. Trivs särskilt bra i nordligt ljus då den börjar sätta lök vid cirka 14 timmars dagslängd. Smaken är mild och söt. Den fasta kvaliteten gör den utmärkt för lagring under torra och luftiga förhållanden. En pålitlig och odlingsvärd lök för dig som vill komibnera tradition med hög avkastning.
| Artikelnummer | F-537 |
|---|---|
| Varumärke | Klostra |
| Om vikt | Vid köp av levande växtmaterial är viktangivelsen baserad på utvägd vikt vid packningstillfället. Under lagring kan produkten tappa i vikt via naturlig avdunstning. Viss undervikt kan således uppstå vilket är helt naturligt med levande växtmaterial. |
| Antal | 250 g (ca 40 st) |
| Storlek | 8/21 mm |
| Värmebehandlad | Ja |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| F1 - första filialgeneration | Nej |
| Härdighet | God |
| Odling | Sätt löken när jorden är ett par plusgrader. Den behöver bara precis reda sig (smulas sönder i din hand). Luckra och gödsla före plantering av sättlök (lika delar kompost och naturgödsel, löken behöver kalium men tål inte ett överskott av kväve). Odla gärna i pallkrage eller upphöjd bädd (ca 20 cm) för att öka såväl värme som lufttillförsel. Sätt tätt, ca 10 cm och gallra sedan som primörer! Sätt löken på 2-3 cm djup. Tryck till jorden och försäkra dig om att plantorna/sättlökarna står stadigt. Använd gärna värmebehandlad sättlök så minskar risken för att den går i blom om det blir för kallt. Håll fuktigt och ogräsfritt. Skydda gärna med fiberduk. Den håller kvar fukt (lök vill inte ha torka) och skyddar mot skadedjur. |
| Planteringsdjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | Plantavstånd 10-12 cm. Radavstånd 20 cm. |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga, Sol, Halvskugga |
| Skörd | Juli |
| Kulturarv | Ja |
| Latinskt namn | Allium cepa |


