Klostra
Kungsängslilja Fritillaria meleagris Alba, vårlök Höstlökar

Den nya vita Kungsängsliljan blir ca 25 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i maj.
Köp dina blomsterlökar hos Klostra
79,00 kr
Väntas i lager 2026-09
5
- Köp 3 för 75,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 71,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Den nya vita Kungsängsliljan blir ca 25 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i maj.
| Latinskt namn | Fritillaria meleagris Alba |
|---|---|
| Artikelnummer | S-025 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. Plantera på 10 cm djup. De flesta blommorna i släktet Fritillaria anses vara ganska rådjurssäkra. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Planthöjd | 25 cm |
| Läge | Sol/halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | maj |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

