Klostra
Krokus, violett, Sieberi Sublimis Tricolor, vårlök Höstlökar

Sieberi Sublimis Tricolor är en violett krokus som blir ca 10 cm hög. Blomman är lila upptill, gul nertill och har ett vitt band i mitten. Plantering utomhus under höst. Blomning i mars.
59,00 kr
Väntas i lager 2026-09
7
- Köp 3 för 56,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 53,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Sieberi Sublimis Tricolor är en violett krokus som blir ca 10 cm hög. Blomman är lila upptill, gul nertill och har ett vitt band i mitten. Plantering utomhus under höst. Blomning i mars. Köp dina blomsterlökar hos Klostra.
| Latinskt namn | Crocus sieberi |
|---|---|
| Artikelnummer | S-098 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Lila (violett) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten på ca 10 cm djup i soligt läge. 5 cm mellan lökarna. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Plantavstånd | 5 cm |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 10 cm |
| Läge | Sol |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | mars |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension
