Klostra
Balkansippa Blue Shades, Aneomone Blanda, lökar Höstlökar
Blue Shades är en blålila balkansippa som blir ca 10 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blomning i april.
42,00 kr
Väntas i lager 2026-09
8
- Köp 3 för 40,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 38,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Blue Shades är en blålila balkansippa som blir ca 10 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blomning i april.
| Latinskt namn | Anemone blanda |
|---|---|
| Artikelnummer | S-102 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Blå |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten på ca 5 cm djup i soligt till halvskuggigt läge. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 5 cm |
| Härdighet | Härdig i hela landet |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 10 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension
