Klostra
Hyacint Fondant, rosa, hyacintlökar Höstlökar
Hyacint fondant får rosa blommor på en upprättväxande stam. Starkt doftande blomma med ursprung från södra Turkiet och västra Syrien.
Du får 5 vårblommande lökar.
79,00 kr
Slut (inventeras)
2
- Köp 3 för 75,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 71,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Hyacint fondant får rosa blommor på en upprättväxande stam. Starkt doftande blomma med ursprung från södra Turkiet och västra Syrien.
Du får 5 vårblommande lökar.
Välkommen att köpa höstlökar online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Hyacinthus orientalis White Pearl |
|---|---|
| Artikelnummer | S-009 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Antal | 5 lökar |
| Storlek | 17/18 |
| Odling | Plantera hyacintlökarna så att ca 2 cm sticker upp ovan jorden och ställ dem mörkt och svalt. En lite större kruka ger ett kraftigare rotsystem vilket i sin tur innebär kraftigare bladverk och längre hållbarhet. Efter ca 10 veckor bör ca 5 cm bladverk ha kommit upp och då är det dags att ta ställa ljust och i rumstemperatur. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | Ca 2 cm skall sticka upp över jorden |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Planthöjd | 25 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | December |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension