Klostra
Hyacint röd, Jan Bos, lökar, hyacintlökar Höstlökar

Jan Bos är en mycket väldoftande karminröd hyacint som blir ca 25 cm hög. Blomman är tät och stjälken är stark!
85,00 kr
Väntas i lager 2026-09
12
- Köp 3 för 81,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 76,50 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Jan Bos är en mycket väldoftande karminröd hyacint som blir ca 25 cm hög. Blomman är tät och stjälken är stark!
Köp dina hyacintlökar för juldrivning hos Klostra.
| Latinskt namn | Hyacinthus orientalis Jan Bos |
|---|---|
| Artikelnummer | S-079 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Vinröd (purpur) |
| Antal | 5 lökar |
| Storlek | 17/18 |
| Odling | Plantera hyacintlökarna så att ca 2 cm sticker upp ovan jorden och ställ dem mörkt och svalt. En lite större kruka ger ett kraftigare rotsystem vilket i sin tur innebär kraftigare bladverk och längre hållbarhet. Efter ca 10 veckor bör ca 5 cm bladverk ha kommit upp och då är det dags att ta ställa ljust och i rumstemperatur. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | Ca 2 cm skall sticka upp över jorden |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Planthöjd | 25 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | December |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension