Klostra
Morgonstjärna Ornithogalum Umbellatum, vit, lökar Höstlökar
Denna vita morgonstjärna sprider sig lätt och återkommer år efter år om den trivs! Den blir vanligtvis 20 cm hög och blommar i juni. Plantering utomhus under höst. Köp dina blomsterlökar på nätet hos Klostra.
45,00 kr
Väntas i lager 2026-09
42
- Köp 3 för 40,50 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 36,00 kr /styck och spara 20%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Denna vita morgonstjärna sprider sig lätt och återkommer år efter år om den trivs! Den blir vanligtvis 20 cm hög och blommar i juni. Plantering utomhus under höst. Köp dina blomsterlökar på nätet hos Klostra.
| Latinskt namn | Ornithogalum umbellatum |
|---|---|
| Artikelnummer | S-070 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 6/+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt läge. Plantera på 10 cm djup. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 20 cm |
| Läge | Sol |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | juni |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension
