Klostra
Rysk blåstjärna Alba, blomsterlökar Höstlökar
Den vanliga klassiska blå Scillan men i vitt utförande. Kallas också rysk Blåstjärna. Blommar i april. Blir runt 10 cm hög. Plantering utomhus under höst.
Köp dina blomsterlökar hos Klostra
55,00 kr
Väntas i lager 2026-09
16
- Köp 3 för 49,50 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 44,00 kr /styck och spara 20%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Den vanliga klassiska blå Scillan men i vitt utförande. Kallas också rysk Blåstjärna. Blommar i april. Blir runt 10 cm hög. Plantering utomhus under höst. Välkommen att köpa blomsterlök på nätet hos Klostra.se.
| Latinskt namn | Scilla siberica alba |
|---|---|
| Artikelnummer | S-074 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 7/8 |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. Plantera på ca 10 cm djup. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | B: Härdig i hela landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Plantavstånd | 8 cm |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 10 cm |
| Läge | sol/halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

