Klostra
Vårstjärna Pink Giant, Chinonodoxa Forbesii, vårlök Höstlökar
Chinonodoxa Forbesii Pink Giant är en rosa vårstjärna som blir ca 15 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i mars-april.
Köp dina blomsterlökar hos Klostra
52,00 kr
Slut (inventeras)
5
- Köp 3 för 49,50 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 47,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Chinonodoxa Forbesii Pink Giant är en rosa vårstjärna som blir ca 15 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i mars-april.
| Latinskt namn | chionodoxa Forbesii |
|---|---|
| Artikelnummer | S-083 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 5+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 15 cm |
| Läge | Sol till halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | mars-april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

