Klostra
Tidig Blåstjärna, hyacint, blomsterlökar Höstlökar

En blå Scilla, som också kallas tidig Blåstjärna. Blommar redan i mars. Blir runt 10 cm hög. Köp dina blomsterlökar hos Klostra
45,00 kr
Väntas i lager 2026-09
5
- Köp 3 för 43,00 kr /styck och spara 4%
- Köp 5 för 40,50 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
En blå Scilla, som också kallas tidig Blåstjärna. Blommar redan i mars. Blir runt 10 cm hög. Plantering utomhus under höst.
| Latinskt namn | Scilla bifolia |
|---|---|
| Artikelnummer | S-072 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Blå |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 4+ |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i halvskuggigt till skuggigt läge. Plantera på ca 10 cm djup. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 10 cm |
| Läge | Halvskugga/skugga |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Blomning | mars-april |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension
