Klostra
Våriris Joyce, reticulatablomsterlökar Höstlökar
En vacker blå våriris med orange inslag. Den blir ca 15 cm hög, blommar från mars och förvildar sig gärna. Välkommen att köpa vårlök på nätet hos Klostra.se.
55,00 kr
Väntas i lager 2026-09
7
- Köp 3 för 49,50 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 44,00 kr /styck och spara 20%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
En vacker blå våriris med orange inslag. Den blir ca 15 cm hög, blommar från mars och förvildar sig gärna. Välkommen att köpa vårlök på nätet hos Klostra.se.
| Latinskt namn | Iris Reticulata |
|---|---|
| Artikelnummer | S-124 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Blå |
| Antal | 10 lökar |
| Storlek | 6/+ |
| Odling | Väldränerad jord. Full sol. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 2-3 ggr lökens höjd. Spets upp. |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Härdighet | C-stora delar av landet i skyddat och väldränerat läge |
| Plantavstånd | 10 cm |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Planthöjd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | feb-april |
Skriv din egen recension
