Eco Grow
Gurkört KRAV, fröer Grönsaksfröer
Gurkört är en kraftväxande ört med klarblåa blommor som lyser upp i örtagården. Har en frisk smak som påminner om gurka.
Gurkört är en kraftväxande ört med klarblåa blommor som lyser upp i örtagården. Har en frisk smak som påminner om gurka. Både blommor och blad är ätliga och goda i sallader men gör sig fräsch i en sommarbål. De unga blader är även utmärkt att torka till te. Uppskattas av pollinatörer. Välkommen att köpa dina fröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | borago officinalis |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-259 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 50 fröer |
| Sådd | Så fröna direkt på växtplatsen när jorden reder sig, vattna före sådd och håll jorden fuktig under groning. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Självsår sig lätt. Plocka bort blommorna innan det börjar fröa av sig för att undvika oönskad spridning eller så separat där de tillåts sprida sig.
|
| Skörd | Skördas efterhand. |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |