Nordfrö
Persilja Grüne Perle, fröer Grönsaksfröer
Persilja Grüne Perle får stora krusiga mörkgröna blad på långa stjälkar med fin mild persiljesmak. Lättskördad. En vacker och vinterhärdig sort. Utmärkt att odla på friland eller växthus.
Persilja Grüne Perle får stora krusiga mörkgröna blad på långa stjälkar med fin mild persiljesmak. Lättskördad. En vacker och vinterhärdig sort. Utmärkt att odla på friland eller växthus. Persilja gror mycket ångsamt, speciellt i kall jord.
Odlad av Jonas &; Sanna på Bossgården (Tidaholm)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | thymus vulgaris |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-227 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 200 |
| Sådd | Så tidigt, Fröna gror mycket långsamt. För att påskynda groningen, blötlägg fröerna ett dygn före sådd. Sås direkt på friland när jorden reder sig eller tidig höst. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Övervintrade plantor ger fin vårskörd. Går även att så sent på hösten för en tidig groning på våren. Kan även förkultiveras inomhus i mars-april. Vattna och placera i ett läge på ca 20-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 18 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning i maj-juni. Skördas efterhand under hela sommaren. Går i blom andra året och bör därför sås årligen för god tillgång.
|
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 20-25 dgr |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | För att lyckas med persilja, ge den lucker, näringsrik och fuktig jord. Håll jorden fuktig och gödselvattna hela sommaren. Marktäck om det behövs. Täck med fiberduk så håller du skadeinsekter borta.
|
| Skörd | Plocka bladen efterhand, långt in på senhösten. Täckta, övervintrande plantor ger en tidig vårskörd. Godast är persilja färsk. |
| Höstsådd | Kan sås riktigt sent på hösten. Om du sår vid midsommar kan du skörda plantor tidigt nästa år innan de går i blom. |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Medicinal | Har använts som medicinalväxt för att lindra t.ex hosta |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


