Eco Grow
Vinterportlak KRAV, fröer Grönsaksfröer
Vinterportlak kallas även för Gruvsallat. En anspråkslös och frosttålig bladgrönsak som klarar torka väl. Har en frisk, mild smak som passar fint i sallader.
Vinterportlak kallas även för Gruvsallat. En anspråkslös och frosttålig bladgrönsak som klarar torka väl. Har en frisk, mild smak som passar fint i sallader. Bladen är ljusgröna, suckulenta och krispiga. Rik på C-vitamin. Självsår sig lätt.
Välkommen att köpa fröer på nätet hos Klostra.se.
| Artikelnummer | WQ-387 |
|---|---|
| Varumärke | Eco Grow |
| Fröportion | 200 frön |
| Sådd | Direktsådd: Så fröna 0.1 cm djupt (ljusgroende fröer) på växtplatsen när jorden blivit uppvärmd. Sås i omgångar under säsongen. Kan även sås inomhus året om. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| sådjup | 0,5 cm |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Trädgårdsportlak gillar värme och är frostkänslig. Plantera ut först när frostrisken är över. Skyddda med fiberduk under sommaren. Odla gärna i drivbänk eller odlingslåda där blir både jorden och luften fuktigare och varmare, vilket gör att den växer snabbare.
|
| Skörd | 60 dagar till skörd |
| Skördeklar | Tidig |
| Höstsådd | Kan även sås på hösten för övervintring och få en tidig vårskörd. |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Näring | Rik på E-vitamin och Omega 3-fettsyror. |
| Medicinal | Innehåller omega-3-fetter som är bra för bland annat hjärtat och hjärnan. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |