Klostra
Daglilja Fragrant Returns, perenner Barrotade perenner (rötter)
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Blomrik med doftande ljusgula blommor. Smala liljelika blad. Härdig lättskött rabattperenn. Dekorativa blad tidigt på våren.
49,00 kr
Endast 16 i lager
- Köp 3 för 44,00 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 41,50 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
Blomrik med doftande ljusgula blommor. Smala liljelika blad. Härdig lättskött rabattperenn. Dekorativa blad tidigt på våren.
Välkommen att köpa dina barrotade perenner online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Hemerocallis |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-506 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Per påse | 1 |
| Odling | Dagliljor kan planteras både höst och vår. Den föredrar näringsrik, lätt fuktig och väldränerad jord i sol till halvskugga. Gräv en ca 20 cm djup grop och blanda i gödsel och kompost i jorden. Plantera sedan roten på ca 2 cm djup, tryck till lätt så att bladfästet hamnar precis under jordytan. Vattna generöst och gödsla var tredje vecka fram till knoppning. Täck gärna med material som håller fukten. Dela vart annat eller vart tredje år för föryngring. Föröka genom delning tidigt på våren. Låt bladen vara kvar och täcka marken under vintern. |
| Växtzon, perenner | A: Härdig i hela landet |
| Storlek | I |
| Blomning (årstider) | Försommar, Sommar, Sensommar, Höst, Frost |
| Planteringsdjup | 2 cm |
| Planteringsdjup, rot eller lök | Precis under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt hela tiden men inte blött över längre perioder. |
| Plantavstånd | 45-60 cm |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Goda vänner | Hosta, bergenia och prydnadsgärs. |
| Marktäckare | Ja |
| Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
| Doftande | Ja |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Föryngring | Delning tidigt på våren eller efter blomning. |
Skriv din egen recension