Klostra
Rosenstav Floristan EKO, perenner - NYHET 2026 Barrotade perenner (rötter)
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
En perenn som uppskattas av både bin och fjärilar. Den har lansettlika blad och bär en vit, axformad blomma i toppen. En robust och pålitlig växt som tillför höjd och skapar en tydlig vertikal accent i trädgården.
25,00 kr
I lager
- Köp 3 för 22,50 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 21,25 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
En perenn som uppskattas av både bin och fjärilar. Den har lansettlika blad och bär en vit, axformad blomma i toppen. En robust och pålitlig växt som tillför höjd och skapar en tydlig vertikal accent i trädgården.
Välkommen att köpa dina perenner på nätet hos Klostra.
| Latinskt namn | Liatris spicata |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-196 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Ja |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Per påse | 1 st |
| Odling | Fuktig, väldränerad och måttligt näringsrik jord. Föröka genom delning på våren. Skölj rent rötterna från jord och använd en vass och ren kniv för att skära bort enskilda rötter som ska bli till nya plantor. Det är viktigt att varje rot har minst ett skott eller bladknopp. Låt rotbitarna vila på en torr och varm plats i tre dygn innan du planterar dem på 10 cm djup. |
| Engelskt namn | Blazing Star |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Storlek | 6/+ |
| Planteringsdjup | 3 cm |
| Planteringsdjup, rot eller lök | 10 cm under jordytan. |
| Planteringsråd | Klarar tillfällig torka efter att tillväxt börjat. |
| Plantavstånd | 35 cm |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Föryngring | Delning på våren eller frösådd. |
Skriv din egen recension