Klostra
Plymastilbe Coral Island, perenner Barrotade perenner (rötter)
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Härlig nyans av rosa/lila plymblommor. Långblommande. Vacker som kantväxt, marktäckare. Även utmärkt till snitt.
55,00 kr
Endast 7 i lager
- Köp 3 för 50,00 kr /styck och spara 9%
- Köp 5 för 46,50 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
Härlig nyans av rosa/lila plymblommor. Långblommande. Vacker som kantväxt, marktäckare. Även utmärkt till snitt.
Välkommen att köpa dina perenner på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Astilbe Chinensis |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-501 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Vinröd (purpur) |
| Per påse | 1 |
| Odling | Näringsrik, porös, och fuktighetshållande jord. Förökas genom delning på hösten. Problemfri. Får ej torka ut. Vattna vid torra perioder. |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Storlek | 2/3 |
| Blomning (årstider) | Sommar |
| Planteringsdjup | 2-3 cm under jordytan. |
| Planteringsdjup, rot eller lök | 2-3 cm under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt. Låt aldrig torka ut. |
| Plantavstånd | 30-45 cm |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Bra snittblomma | Ja |
| Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
| Prärieplantering | Ja |
| Woodland | Ja |
| Naturlika planteringar | Ja |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

