Klostra
Strandiris Sparkling Rose, perenner, Barrotade perenner (rötter)
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Får lilarosa färgade blommor. Mycket lättodlad växt. Anpassningsbar, torktålig och frisk. Strandirisen får vackra blommor som håller i sig i några veckor.
42,00 kr
Endast 10 i lager
- Köp 3 för 38,00 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 35,50 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
Får lilarosa färgade blommor. Mycket lättodlad växt. Anpassningsbar, torktålig och frisk. Strandirisen får vackra blommor som håller i sig i några veckor. Iris betyder regnbågens gudinna och är tillsammans med rosor och liljor en av de riktigt gamla kulturväxterna i Sverige. Köp dina perenner på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Iris sibirica |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-371 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Vinröd (purpur) |
| Per påse | 1 |
| Odling | Iris sibirica trivs bäst i sol till halvskugga i fuktig men väldränerad, näringsrik jord. Den passar utmärkt vid dammar och i perennrabatter. Plantera grunt med rotklumpen strax under jordytan och håll jorden jämnt fuktig, särskilt under etableringen. Dela plantorna vart 3–5 år på sensommaren för att behålla vitalitet och rik blomning. |
| Växtzon, perenner | A: Härdig i hela landet |
| Storlek | I |
| Blomning (årstider) | Vår |
| Planteringsdjup | Täck jordstammen med ett tunt lager jord. |
| Planteringsdjup, rot eller lök | Kronan 2-3 cm under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt men inte blött |
| Plantavstånd | 45-60 cm |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Goda vänner | Rosor och pioner. |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

