Klostra
Astilbe Bressingham Beauty, perenner Barrotade perenner (rötter)
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
En astilbe arendeesi med laxrosa plymer. Blir cia 1 m hög och blommar juni-aug.
49,00 kr
I lager
- Köp 3 för 44,00 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 41,50 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
En astilbe arendeesi med laxrosa plymer. Blir cia 1 m hög och blommar juni-aug. Köp dina perenner på nätet hos Klostra.
| Latinskt namn | Astilbe Arendsii |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-403 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Per påse | 1 |
| Odling | Näringsrik, porös, och fuktighetshållande jord. Föröka genom delning på hösten. Problemfri. |
| Växtzon, perenner | B: Härdig i hela landet på skyddat och väldränerat läge |
| Storlek | 2/3 |
| Blomning (årstider) | Vår, Försommar, Sommar |
| Planteringsdjup | 2-3 cm under jordytan. |
| Planteringsdjup, rot eller lök | 2-3 cm under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt. Låt aldrig torka ut. |
| Plantavstånd | 45-60 cm |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Goda vänner | Aster, temynta, Monarda, Phlox, prydnadsgräs |
| Bra snittblomma | Ja |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension