Plants of Distinction
Luktärt Spring Sunshine Champagne, fröer, sommarblommor Blomfröer
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Äntligen finns det tillräckligt med fröer för att introducera luktärt Spring Sunshine Champagne. Ljuvligt, intagande med blommor i rosa och créme på långa stjälkar. Himmelsk doft och perfekt för sommarbröllopet eller buketten.
62,00 kr
I lager
Äntligen finns det tillräckligt med fröer för att introducera luktärt Spring Sunshine Champagne. Ljuvligt, intagande med blommor i rosa och créme på långa stjälkar. Himmelsk doft och perfekt för sommarbröllopet eller buketten. Välkommen att köpa fröer till luktärt hos Klostra.se.
| Latinskt namn | Lathyrus odoratus |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-6641 |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Fröportion | 10 |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Engelskt namn | Sweet Pea |
| Sådd | Förkultivera luktärter inomhus i såjord vid 18-20 grader i april-maj. Ställ ljust och svalt när fröerna grott. Luktärter har känsliga rötter - hantera varsamt vid omskolning. Plantera ut efter avhärdning och efter sista nattfrosten. Toppa luktärtsplantor vid 7-10 cm för mer grenade plantor. Luktärt kan sås direkt på friland när är jorden blivit uppvärmd Så gärna luktärter i djupa behållare, ex toalettpappersrullar - det gillar luktärtans rötter. Sätt plantjord längst ner och såjord överst. Vissa väljer att blötlägga luktärtans fröer i 24 h före sådd. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| sådjup | 2 cm |
| Groningstemperatur | 14-18 grader |
| Årighet | Annuell |
| Plantavstånd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Luktärter tycker om värme och föredrar en solig och vindskyddad växtplats. Den kan bli fin även i halvskugga men blommar då lite mindre. De höga luktärterna föredrar djupt grävd jord.Odla i näringsrik jord och toppa plantorna om du vill ha mer grenade plantor.Rensa bort överblommat för längre blomning. |
| Svårighetsgrad | Mellan |
| Blomning | juni, juli, augusti, september |
| Bra snittblomma | Ja |
| Doftande | Ja |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Ekologisk | Nej |
Skriv din egen recension