Plants of Distinction
Fänkål Finale F1, fröer - fungerar bra i nordiskt klimat! Grönsaksfröer
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Täta, runda och högvuxna knölar. Går i blom sent och kan skördas under lång tid. Dillikt, upprätt och friskt bladverk. Smak påminner om anis. Knölen har lång hållbarhet. Fungerar bra i nordiskt klimat!
59,00 kr
I lager
Täta, runda och högvuxna knölar. Går i blom sent och kan skördas under lång tid. Dillikt, upprätt och friskt bladverk. Smak påminner om anis. Knölen har lång hållbarhet. Fungerar bra i nordiskt klimat! Både knöl, blad och frö kan användas. Använd knölen som en delikat grönsak, lätt kokt eller skär fint till sallad och ät den rå. Bladen i soppa, till fisk och fröerna i sås till fisk och i bröd. Knölen har lång hållbarhet.
| Latinskt namn | Foeniculum vulgare |
|---|---|
| Artikelnummer | WW-429 |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Engelskt namn | Fennel |
| Fröportion | 50 |
| Sådd | Förkultivera inomhus april-maj. Avjhärda innan du sätter ut plantorna vilken kan göras efter sista frosten. Du kan också så direkt på friland när jorden blivit ordentligt uppvärmd. För tidig direktsådd eller utplantering leder till stockbildning och uteblivna knölar. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 10-20 |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | Radavstånd 35-40 cm, plantavstånd 20-25 cm. |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Fänkål vill ha en solig, välgödslad växtplats. |
| Skörd | Fröerna skördas då frökapseln mognat, knölen senare och plantan skärs ner till vintern. |
| Skörd | Augusti |
| Växttyp | F1-hybrid |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Text på påse | Engelska |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
Skriv din egen recension

