Nordfrö
Gulbeta Detroit Golden, fröer Grönsaksfröer
Gulbeta Detroit Golden är en gammal sort med bra lagringsegenskaper. Runda eller lite ovala till formen är det en väldigt god och söt beta som blir alldeles gyllene och härligt guldfärgad vid kokning.
Gulbeta Detroit Golden är en gammal sort med bra lagringsegenskaper. Runda eller lite ovala till formen är det en väldigt god och söt beta som blir alldeles gyllene och härligt guldfärgad vid kokning. Sås direkt på friland i soligt läge när jorden blivit minst 8 grader. Den kan med fördel skördas redan när de är lite mindre, ungefär i storlek med en golfboll men är lika goda när de växt till sig mer. Se bara till att skörda alla innan den första frosten kommer.
Odlad av Linus & Ove på Fröverkstan (Arkelstorp)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Beta vulgaris |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-206 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 85 |
| Sådd | Direktsådd: Så fröna 2 cm djupt på växtplatsen i soligt läge när jorden reder sig. Så glest i omgångar fram till juli. Skördas under hela sommaren. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-12 dgr |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Skörd | Skörda innan frosten kommer. Betor växer snabbt. Redan efter 2 månader är det dags att skörda eller när betorna är ca 2-3 cm stora, ungefär som en golfboll. Om man får några rödbetor över så kan man förvara dem under vintern eller lägga in dem. De ska förvaras svalt och fuktigt. Lägg dem i en hink eller låda med fuktig sand i ett svalt rum. De kan, liksom andra rotfrukter, även skivas tunt och torkas, läggas in i ättika eller mjölksyras med exempelvis pepparrot, chili, lök mm. |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


