Nordfrö
Paprika Ferenc Tender, fröer Grönsaksfröer
Paprika Ferenc Tender är en söt, tidig och tålig ungersk paprika som i södra Sverige kan odlas även på friland. De saftiga frukterna kan bli uppåt 15 cm långa och mognar i ljusgult, orange och till sist rött. De kan skördas i alla stadier och passar fint i sallad, ugnsrostade och även för att torkas/malas till sött paprikapulver.
Paprika Ferenc Tender är en söt, tidig och tålig ungersk paprika som i södra Sverige kan odlas även på friland. De saftiga frukterna kan bli uppåt 15 cm långa och mognar i ljusgult, orange och till sist rött. De kan skördas i alla stadier och passar fint i sallad, ugnsrostade och även för att torkas/malas till sött paprikapulver. Så inomhus ca 8v före utplantering, plantera ej ut på friland förrän nattemperaturen överstiger 7°C. Ca 1m hög.
Odlad av MaryAnn och Martin på Oasen på Åsen (Katrineholm) , Therese på Granna Grönsaker i Hestra (Gislaved)
Välkommen att köpa paprikafrö på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-128 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förså paprika inomhus i såjord i dec-mars. Paprikafröer är ljusgoende - fukta jorden före sådd och så grunt genom att lätt trycka ner fröerna i såjorden, vattna och placera i ett läge på ca 25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge, gärna på en varm balkong eller växthus. Hjälp blommorna med pollinering genom att skaka plantan eller med en liten pensel. Skörda efterhand för riklig skörd. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 12-20 dgr |
| Groningstemperatur | 22-30 grader |
| sådjup | 0,1 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge eller i växthus. |
| Växthöjd | 40-50 cm |
| Frukt/bärstorlek | 15 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |