Nordfrö
Paprika Hungarian Boldog, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Paprika Hungarian Boldog är en ungersk söt-kryddig paprika med en mild och behaglig hetta. Används vid matlagning t.ex. ungersk gulash och en populär sort för att göra paprikapulver. Frukterna är relativt små, 10-14 cm långa/3-4 cm breda och går också bra att äta färska.
Paprika Hungarian Boldog är en ungersk söt-kryddig paprika med en mild och behaglig hetta. Används vid matlagning t.ex. ungersk gulash och en populär sort för att göra paprikapulver. Frukterna är relativt små, 10-14 cm långa/3-4 cm breda och går också bra att äta färska. Men det är som torkat pulver som denna är i en klass för sig. Sötkryddigt fylligt djuprött pulver som du vill använda varje dag. Eller varför inte göra en salsa eller ajvar. Mycket rikgivande plantor. Kommer ursprungligen från staden Boldog i Ungern.
Odlad av Mimmi i Ryggestorp (Tranås)
Välkommen att köpa paprikafrö på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-129 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förså paprika inomhus i såjord i dec-mars. Paprikafröer är ljusgoende - fukta jorden före sådd och så grunt genom att lätt trycka ner fröerna i såjorden, vattna och placera i ett läge på ca 25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge, gärna på en varm balkong eller växthus. Hjälp blommorna med pollinering genom att skaka plantan eller med en liten pensel. Skörda efterhand för riklig skörd. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 12-20 dgr |
| Groningstemperatur | 22-30 grader |
| sådjup | 0,1 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge eller i växthus. |
| Växthöjd | 40-50 cm |
| Frukt/bärstorlek | 12-15 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


