Nordfrö
Pumpa Ghost Rider, fröer Grönsaksfröer
Pumpa Ghost Rider är en vintersquash med traditionella utseendet av halloweenpumpa. Stor och orange, perfekt för pumpakarvning. Pumpan kan bli 40 cm i diameter och väga upp till 11 kg. Den stora fördelen med just den här halloweenpumpan är att den faktiskt går att äta också. Om du vill ha stora frukter gallrar du så det bara är 1-2 frukter per planta. Om du inte kan skydda den mot frost (med t.ex fiberduk) så sätt ut den först när frostrisken är över.
Pumpa Ghost Rider är en vintersquash med traditionella utseendet av halloweenpumpa. Stor och orange, perfekt för pumpakarvning. Pumpan kan bli 40 cm i diameter och väga upp till 11 kg. Den stora fördelen med just den här halloweenpumpan är att den faktiskt går att äta också. Om du vill ha stora frukter gallrar du så det bara är 1-2 frukter per planta. Om du inte kan skydda den mot frost (med t.ex fiberduk) så sätt ut den först när frostrisken är över.
Odlad av Irene och Magnus i Ynglingarum (Hässleholm)
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucurbita pepo |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-117 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Orange |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förkultivering: Så fröna 3 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 25°C. Efter groning placera sådden runt 20°C med mycket ljus. Plantera ut på växtplatsen i näringsrik jord när jorden blivit varm och frostrisken är över. Tillför mycket näring och vatten under växtperioden. Direktsådd: Så fröna på växtplatsen när jorden blivit varm (minst 15 °C). I kall jord ruttnar fröna i stället för att gro. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| Groningstemperatur | 23-25 grader |
| sådjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | 50-80 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Om du odlar i växthus är det viktigt att du ser till att blommorna blir pollinerade. Trivs på varm, lugn och solig plats i mullrik, välgödslad och väldränerad jord. Vattna rikligt. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Frukt/bärstorlek | 3-12 kg |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


