Nordfrö
Rädisa Marike, fröer Grönsaksfröer
Rädisa Marike är en rund röd rädisa med härlig “rädisesmak”. Den har en kort utvecklingstid på 5-6 veckor så så den i omgångar under säsongen och skörda av den efter hand. Vill du förlänga säsongen går det utmärkt att sätta en sista omgång i växthus eller drivbänk i augusti/september beroende på var i landet du odlar.
Rädisa Marike är en rund röd rädisa med härlig “rädisesmak”. Den har en kort utvecklingstid på 5-6 veckor så så den i omgångar under säsongen och skörda av den efter hand. Vill du förlänga säsongen går det utmärkt att sätta en sista omgång i växthus eller drivbänk i augusti/september beroende på var i landet du odlar.
Odlad av Jonas & Sanna på Bossgården (Tidaholm)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Raphanus sativus |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-214 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 100 |
| Sådd | Så fröna direkt på växtplatsen när jorden reder sig, vattna före sådd och håll jorden fuktig under groning. Fröna sås grunt på 2-3 cm avstånd och 10-20 cm mellan raderna. Trivs bäst i ett halvsoligt läge och vattna rikligt för att undvika beska. Rädisor har en kort utvecklingstid, så för att ha tillgång till färska rädisor under hela säsongen, så med två veckors mellanrum mellan maj och Augusti. Vid skörd, plocka rädisorna efterhand under sommaren och hösten. Låt ej stå kvar för länge på odlingsplatsen. Det är viktigt med en jämn vattentillgång eftersom rädisorna annars blir träiga och beska. Täck gärna sådden med fiberduk för att hindra ev. angrepp av skadeinsekter. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 4-7 dgr |
| sådjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | 10-20 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Odlas i friland eller växthus. Upprepa sådden med 2 veckors mellanrum under hela sommaren för att få lång skördetid. Trivs bäst i lucker fuktighetshållande jord på en halvskuggig plats. Håll jorden fuktig inte blöt. Rädisor behöver mycket vatten för att bli krispiga och goda. Täck gärna sådden med fiberduk för att hindra ev. angrepp av skadeinsekter. |
| Skörd | Skördas efterhand det blir färdiga ca 3-6 veckor efter sådd. |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


