Nordfrö
Rödbeta Jannis, fröer Grönsaksfröer
Rödbeta Jannis är en fin rödbetssort som är en förbättrad variant av välkända sorten Boltardy. Utvecklats av tyska, ekologiska fröodlare. En pålitlig sort som ger god och jämn skörd av klotrunda frukter med ett genomgående mörkrött fruktkött. Smaken är utmärkt med en tydlig rödbetssmak och ett fast kött. Lika god råriven som kokt eller ugnsbakad.
Rödbeta Jannis är en fin rödbetssort som är en förbättrad variant av välkända sorten Boltardy. Utvecklats av tyska, ekologiska fröodlare. En pålitlig sort som ger god och jämn skörd av klotrunda frukter med ett genomgående mörkrött fruktkött. Smaken är utmärkt med en tydlig rödbetssmak och ett fast kött. Lika god råriven som kokt eller ugnsbakad.
Odlad av Ove & Linus på Fridtuna (Kristianstad) , Jorge på Nybrukarna (Vetlanda)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Beta vulgaris |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-207 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 85 |
| Sådd | Direktsådd: Så fröna 2 cm djupt på växtplatsen i soligt läge när jorden reder sig. Så glest i omgångar fram till juli. Skördas under hela sommaren. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 7-12 dgr |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 5-10 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Skörd | Skörda innan frosten kommer. Betor växer snabbt. Redan efter 2 månader är det dags att skörda eller när betorna är ca 2-3 cm stora, ungefär som en golfboll. Om man får några rödbetor över så kan man förvara dem under vintern eller lägga in dem. De ska förvaras svalt och fuktigt. Lägg dem i en hink eller låda med fuktig sand i ett svalt rum. De kan, liksom andra rotfrukter, även skivas tunt och torkas, läggas in i ättika eller mjölksyras med exempelvis pepparrot, chili, lök mm. |
| Växthöjd | 20-30 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


