Nordfrö
Sommarsquash Cocozelle, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Sommarsquash Cocozelle en pålitlig och härdig sort från Italien med anor från 1885. En sort som ger god skörd av slanka, grönrandiga frukter med fast kött. Frukterna är av de mest välsmakande sommarsquasherna och som allra bäst när de skördas relativt unga.
Sommarsquash Cocozelle en pålitlig och härdig sort från Italien med anor från 1885. En sort som ger god skörd av slanka, grönrandiga frukter med fast kött. Frukterna är av de mest välsmakande sommarsquasherna och som allra bäst när de skördas relativt unga.
Odlad av Carolina på Stora Ulvarp (Vetlanda) , Jorge på Nybrukarna (Vetlanda)
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucurbita pepo |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-107 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Engelskt namn | Cucumber |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord, vattna och placera i ett läge på ca 22-25°C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Var försiktig med vattning så plantan inte får rothalsröta. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| Groningstemperatur | 23-25 grader |
| sådjup | 3 cm |
| Plantavstånd | 40-80 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Plantera varje planta så att jorden når upp till första bladparet. Plantera gärna på en hög bädd, gurkan älskar värme. Om du planterar den i en kruka, använda en stor, djup kruka pga gurkan har känsliga rötter. Täck gärna med fiberduk den första perioden. Gurka vill ha rikligt med vatten och gödsel hela sommaren. Placering i ett varmt växthus eller vid ett lugnt läge mot en vägg. Använd en spaljé eller något som plantan kan klättra på. I växthuset binds plantan upp och toppas. Om du inte vill toppa så bind och låt hänga. Plantan mår bra när den är kraftig och mörkt grön. |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 30-35 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


