Nordfrö
Störböna Eva, fröer Grönsaksfröer
Störböna Eva är en snabb, högväxande, rikgivande och god böna. Ger minst 25 cm långa plattrunda spröda baljor med fin kvalitet. Ursprung från Tyskland och är en pålitlig och frisk sort. Se till att ha ett bra stöd, kan bli upp till 3 meter hög. Klarar sig på friland i zon 3-4.
Störböna Eva är en snabb, högväxande, rikgivande och god böna. Ger minst 25 cm långa plattrunda spröda baljor med fin kvalitet. Ursprung från Tyskland och är en pålitlig och frisk sort. Se till att ha ett bra stöd, kan bli upp till 3 meter hög. Klarar sig på friland i zon 3-4.
Odlad av Elisabeth & Håkan på Källingby Gård (Knutby)
Välkommen att köpa bönfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Phaseolus vulgaris |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-151 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 30 |
| Sådd | Inomhus: Blötlägg bönorna ett dygn innan sådd, och så på 2 cm djup i såjord. Håll sådden ca 25°C så placera i ett soligt läge i slutet av april eller början av maj. Det tar ca 3 veckor för plantan innan den är redo att planteras ut. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge. Ställ gärna ut plantorna på en kall veranda eller liknande ett par dagar så att de hinner acklimatisera sig till sina nya villkor utanför! Sår du utomhus blir det bäst i slutet av maj - mitten av juni. Så på ca 2 cm djup med ca 15 cm mellanrum (minst 15°C) för att bönorna ska gro och inte ruttna. Sätt gärna två frön bredvid varandra och gallra sedan bort den minsta av plantorna som kommer upp. |
| Direktså fr. | Maj/Jun |
| Grotid (dagar) | 7-10 dgr |
| Groningstemperatur | 22-30 grader |
| sådjup | 3-4 cm |
| Plantavstånd | 10-15 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Förbered en varm och vindskyddad plats för bönorna. De vill ha en mullrik och fuktighetsbevarande jord. Luckra jorden, lägg på lite kompost och gödsla den med t.ex hönsgödsel eller annat kväverikt medel. Så inte förrän jorden blivit varm dvs minst 15 grader. Håll efter med ogräs och kupa upp jorden runt plantorna så att de står stadigt. Plantorna behöver växtstöd. Vattna flitigt och marktäck med t.ex gräsklipp för att behålla fukten i jorden. Använd gärna en fiberduk, speciellt i norra Sverige. Om du ska odla på balkongen eller altanen, tänk på att ställa krukorna mot en vägg eller där det är vindskyddat. Vattna ofta eftersom det blir snabbare torrt i krukor. Använd kvalitetsjord och gödsla regelbundet med t.ex. nässelvatten. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Frukt/bärstorlek | 25 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


