Nordfrö
Tomat Black Brandywine, högväxande, fröer Grönsaksfröer
Tomat Black Brandywine är en kraftig, högväxande sort som ger riklig skörd av stora, mahognyröda tomater med mörkgrön nacke. De plattrunda frukterna är smakrika med ett saftigt, fast kött och äts med fördel nyplockade från plantan. Trivs bäst i växthus och vill bindas upp och tjuvas för bästa skörd.
Odlad av Louise & Christopher på Solbackens odlingar (Götene) , Johanna i Faleby (Munkedal)
Tomat Black Brandywine är en kraftig, högväxande sort som ger riklig skörd av stora, mahognyröda tomater med mörkgrön nacke. De plattrunda frukterna är smakrika med ett saftigt, fast kött och äts med fördel nyplockade från plantan. Trivs bäst i växthus och vill bindas upp och tjuvas för bästa skörd.
Odlad av Louise & Christopher på Solbackens odlingar (Götene) , Johanna i Faleby (Munkedal)
Välkommen att köpa tomatfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-156 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 1 cm |
| Plantavstånd | 60 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 150-175 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Bifftomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


