Nordfrö
Tomat Chilega, högväxande körsbärstomat, fröer Grönsaksfröer
Körsbärstomat Chilega är bland de tidigaste sorterna att ge frukt och fortsätter sent in på hösten. Tomatplantan ger otroliga mängder av små, supersöta tomater på breda klasar - nästan som godis! Klarar sig bra både i växthus och på friland. Den är en högväxande sort som bör tjuvas för bästa skörd och för att inte bli yvig.
Körsbärstomat Chilega är bland de tidigaste sorterna att ge frukt och fortsätter sent in på hösten. Tomatplantan ger otroliga mängder av små, supersöta tomater på breda klasar - nästan som godis! Klarar sig bra både i växthus och på friland. Den är en högväxande sort som bör tjuvas för bästa skörd och för att inte bli yvig.
Odlad av Moa & Povilas på Tobyn Permakultur (Arvika)
Välkommen att köpa tomatfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-159 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 35-55 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 150-175 cm |
| Frukt/bärstorlek | 7-10g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


