Nordfrö
Tomat Confetti, dwarftomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Confetti är en otroligt vacker och väldigt söt och god bifftomat. Gula lite buckliga frukter med rosa och gyllene färg, även på fruktköttet. Stora frukter på 200-350 gram och ger stor skörd. Höjd ca 100 cm. För alla dwarftomater gäller att de blir låga, 25- 100 cm och sällan behöver tjuvas eller beskäras. Plantorna kan behöva stöd pga av sin rikliga produktion.
Tomat Confetti är en otroligt vacker och väldigt söt och god bifftomat. Gula lite buckliga frukter med rosa och gyllene färg, även på fruktköttet. Stora frukter på 200-350 gram och ger stor skörd. Höjd ca 100 cm. För alla dwarftomater gäller att de blir låga, 25- 100 cm och sällan behöver tjuvas eller beskäras. Plantorna kan behöva stöd pga av sin rikliga produktion.
Odlad av Sanna på Nöbbele Norregård (Tolg)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-173 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 200-350g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Dwarftomat |
| Tjyva | Nej |
| Frukttyp | Bifftomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


