Eco Grow
Tomat German Gold KRAV, bifftomat, fröer - kulturarv - NYHET 2026 Grönsaksfröer
Bifftomat German Gold är en gammal kulturarvssort från 1800-talet. Ger stora, gyllengula tomater med en vacker röd marmorering. Saftigt och sött fruktkött med fin syra. Perfekt att skiva, steka eller grilla. Trivs bäst i växthus eller varmt, skyddat läge. Tjuva för bästa skörd.
Bifftomat German Gold är en gammal kulturarvssort från 1800-talet. Ger stora, gyllengula tomater med en vacker röd marmorering. Saftigt och sött fruktkött med fin syra. Tomaterna väger upp till ca 300 gram och behåller sin fasta konsistens utan att bli mjöliga.Perfekt att skiva, steka eller grilla. Trivs bäst i växthus eller varmt, skyddat läge. Tjuva för bästa skörd.
Välkommen att köpa tomatfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-402 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Engelskt namn | Tomato |
| Blomfärg (grund) | Gulorange |
| Fröportion | 5 fröer |
| Sådd | Så fröna på 0.5 cm djup i såjord. Vattna och placera i en temperatur på ca 22-25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. När plantorna börjar gro ställ dem på en svalare plats runt 18 °C. Mycket ljus ger krafitgare plantor. Använd gärna extra belysning. Planteras om i större krukor efterhand. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge på friland eller växthus.
|
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 20-23 grader |
| sådjup | Grunt, 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 35-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.). Ruska blomklasen för bättre fruktsättning. |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. Gröna tomater kan du sylta eller steka i olivolja och citron. |
| Skördeklar | Medeltidig |
| Skörd | Augusti |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | Upp till 300 g |
| Näring | Tomat innehåller en grupp ämnen, lykopener, som anses ha betydelse som antioxidanter. |
| Svårighetsgrad | Mellan |
| Samplantera med: | Gräslök, krasse, kålväxter, majs, morot, nässlor, nyzeeländsk spenat, pepparmynta, persilja, purjolök, ringblomma, rädisa, rättika, sallat, selleri, sparris, spenat, tagetes (skyddar mot nematoder), vitlök |
| Trivs inte med | Fänkål, gurka, jordgubbar, potatis, ärtor |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Bifftomat |
| Plantvård och plantering | Vänta med att sätta ut tomatplantan tills nätterna har nått +8 grader. Avhärda dina tomatplantor. Det innebär att du gradvis under ungefär en vecka vänjer plantorna med uteklimatet genom att skydda dem mot alltför stark sol, vind och kyla. Om du inte kan, vill eller hinner avhärda så försök skydda plantorna genom att täcka med exempelvis fiberduk under en tid. Sätt tomatplantor så att de lägsta bladen hamnar precis ovanför markytan så får du mer rötter. |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


