Nordfrö
Tomat Grinch Cherry, dwarftomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Grinch Cherry är en päronformad körsbärstomat. Sorten har en utsökt söt smak för att vara en grön tomat. Vänta med att skörda tills frukten blir lite gulaktig för allra bästa smak. Producerar mängder med 20-40 gram tunga frukter. Plantan blir ca 50 cm hög och passar utmärkt att odla i kruka. Du kan behöva gallra lite i plantan för att frukterna ska få ljus.
Tomat Grinch Cherry är en päronformad körsbärstomat. Sorten har en utsökt söt smak för att vara en grön tomat. Vänta med att skörda tills frukten blir lite gulaktig för allra bästa smak. Producerar mängder med 20-40 gram tunga frukter. Plantan blir ca 50 cm hög och passar utmärkt att odla i kruka. Du kan behöva gallra lite i plantan för att frukterna ska få ljus.
Odlad av Sasha i Bergum (Göteborg)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-191 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gulgrön (lime) |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 40-50 cm |
| Frukt/bärstorlek | 20-30g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Dwarftomat |
| Tjyva | Nej |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


