Nordfrö
Tomat Rosy Finch, dwarftomat, fröer Grönsaksfröer
Tomat Rosy Finch är en kompakt, lågväxande sort som ger mängder av körsbärsstora mörkrosa sötsyrliga frukter. Blir ca 25 cm hög och ger frukter från 10 gram. Ger rikligt skörd under säsongen. Kan behöva stöd pga av sin rikliga produktion.
Tomat Rosy Finch är en kompakt, lågväxande sort som ger mängder av körsbärsstora mörkrosa sötsyrliga frukter. Blir ca 25 cm hög och ger frukter från 10 gram. Ger rikligt skörd under säsongen. Kan behöva stöd pga av sin rikliga produktion.
Odlad av Sanna på Nöbbele Norregård, Therese på Granna Grönsaker i Hestra (Gislaved)
Välkommen att köpa tomatfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-178 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Röd |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förodling: 8-10 veckor före utplantering, lägsta nattemp +8°C. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18-21°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-14 dgr |
| Groningstemperatur | 24-29 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 60 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. |
| Växthöjd | 20-30 cm, 30-40 cm |
| Frukt/bärstorlek | 10-20 gr |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Typ av tomatplanta | Dwarftomat |
| Tjyva | Nej |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


