Nordfrö
Vattenmelon Blacktail Mountain, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Vattenmelon Blacktail Mountain är en vattenmelon med den kortaste utvecklingstiden på 70-75 dagar. Perfekt för vår svenskt klimat. Den får mörkgröna vackra frukter med rött och sött fruktkött. Frukterna blir 3-6 kg och varje planta kan bära 2-4 frukter för optimal skörd.
Sorten är framtagen av Glenn Drowns på 1970-talet när han bodde i norra Idaho och inte kunde hitta en vattenmelon som hann mogna fram i deras klimat.
Vattenmelon Blacktail Mountain är en vattenmelon med den kortaste utvecklingstiden på 70-75 dagar. Perfekt för vår svenskt klimat. Den får mörkgröna vackra frukter med rött och sött fruktkött. Frukterna blir 3-6 kg och varje planta kan bära 2-4 frukter för optimal skörd.
Sorten är framtagen av Glenn Drowns på 1970-talet när han bodde i norra Idaho och inte kunde hitta en vattenmelon som hann mogna fram i deras klimat.
Odlad av Britta & Victor på Kollingegården (Svalöv), Jorge på Nybrukarna (Vetlanda), MaryAnn & Martin på Oasen på Åsen (Katrineholm)
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Citrullus lanatus |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-120 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 6 |
| Sådd | Så fröna på 1 cm djup i såjord ca 4 veckor innan utplantering. Se till att hålla jorden fuktig och fröna vill ha det varmt när de gror, gärna runt 24°C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Var försiktig med vattning så plantan inte får rothalsröta. Plantera ut dem när frostrisken är över. Under plantans tillväxtperiod behöver den mycket vatten men minska ner på vattnandet när frukten mognar fram för att få en smakrikare melon. Trivs absolut bäst i växthus men kan gå på friland också om du har en solig, varm plats och använder fiberduk. Om du vill lagra frukterna så skörda dem innan de är helt mogna så eftermognar de och kan lagras i upp till 2 mån. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 5-7 dgr |
| Groningstemperatur | 22-33 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 100 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Plantorna planteras ut i växthuset eller i odlingsbänk efter avhärdning när nattemperaturen är 15 grader. Använd näringsrik och porös jord. Blanda gärna med kompost eller mycket organisk material. Täckodling med gräsklipp är till fördel då det behåller fukten och ger en bra näringsgiva. Täck gärna med fiberduk den första perioden. Melon vill ha rikligt med vatten och gödsel hela sommaren. I växthuset binds plantan upp eller så kan den växa liggande på marken. Toppa sidoskotten efter tre till fem blad. Gallra blomantalet så det blir någon eller några frukter. Handpollinera för att hjälpa insekterna så det blir någon skörd. Välj en förmiddag. Med en pensel för du ståndarmjöl från hanblomman till honblomman. Honblomman känns igen på att den är uppsvälld vid basen. Skydda frukterna genom att lägga tidningspapper, halm eller liknande under dem. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Frukt/bärstorlek | 3-6 kg |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


