Nordfrö
Vintersquash Yakima Marblehead, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Vintersquash Yakima Marblehead är en mycket välsmakande och relativt sällsynt vintersquash som introducerades redan 1896 i nordvästra USA, vid Yakimadalen. Frukterna är grågröna och avlånga och väger ca 3-12 kg. Köttet är fylligt och sött och trots frukternas storlek är de lätta att öppna. Bör efter skörd lagras något svalt i ett par veckor för bästa smak.
Vintersquash Yakima Marblehead är en mycket välsmakande och relativt sällsynt vintersquash som introducerades redan 1896 i nordvästra USA, vid Yakimadalen. Frukterna är grågröna och avlånga och väger ca 3-12 kg. Köttet är fylligt och sött och trots frukternas storlek är de lätta att öppna. Bör efter skörd lagras något svalt i ett par veckor för bästa smak.
Odlad av Kjerstin & Andreas i Vånga (Kristianstad)
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucurbita maxima |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-116 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förkultivering: Så fröna 3 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 25°C. Efter groning placera sådden runt 20°C med mycket ljus. Plantera ut på växtplatsen i näringsrik jord när jorden blivit varm och frostrisken är över. Tillför mycket näring och vatten under växtperioden. Direktsådd: Så fröna på växtplatsen när jorden blivit varm (minst 15 °C). I kall jord ruttnar fröna i stället för att gro. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| Groningstemperatur | 23-25 grader |
| sådjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | 40-80 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Om du odlar i växthus är det viktigt att du ser till att blommorna blir pollinerade. Trivs på varm, lugn och solig plats i mullrik, välgödslad och väldränerad jord. Vattna rikligt. |
| Växthöjd | 200 - 250 cm |
| Frukt/bärstorlek | 3-12 kg |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


