Nordfrö
Chili Habanero Yellow, fröer Grönsaksfröer
Chili Habanero är kraftfull och aromisk chili sort som ger skrynkliga, lyktformade frukter Kompakt och buskig planta som ger riklig skörd. Smaken är intensivt fruktig och tropisk med toner av citrus. Passar på solig plats i kruka, växhus. Ger extra sting i såser, marinader och salsa.
Chili Habanero är kraftfull och aromisk chili sort som ger skrynkliga, lyktformade frukter Kompakt och buskig planta som ger riklig skörd. Smaken är intensivt fruktig och tropisk med toner av citrus. Passar på solig plats i kruka, växhus. Ger extra sting i såser, marinader och salsa.
Odlad av Britta & Victor på Kollingegården (Svalöv)
Välkommen att köpa chilifröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum Baccatum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-240 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förkultivera inomhus i såjord. Vattna före sådd. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Placera varmt, ca 25 grader. Håll jorden fuktig inte blöt. Använd genomskinligt plast, försedd med lufthål, över krukorna. När fröna grott, placera krukorna, utan plasten, i ett ljust fönster, i ca 15-18 grader. Omplantera till plantjord vid 2 cm planthöjd. Avhärda innan utplantering. Varmt uteläge eller växthus. Skörda ofta. Täck gärna med fiberduk. Ta bort första fruktämnet för större skörd. |
| Grotid (dagar) | 14-21 dagar |
| Groningstemperatur | 22-25 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Chili är lätt att odla. Håll jorden fuktig och börja gödselvattna efter två, tre veckor. Ta bort första fruktämnet för större skörd. Ta in krukan när höstkylan kommer och ställ i soligt fönster så förlänger du säsongen. Tumregel vid chiliodling: ju magrare jord desto starkare chili. |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 4-6cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Scovillegrader | 200000-350000 |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


