Plants of Distinction
Luktviol Memories, fröer Blomfröer
Mycket söta, väldoftande luktvioler som väcker minnen av svunna tider. Blommor i nyanser av blått, rosa och vitt.
Mycket söta, väldoftande luktvioler som väcker minnen av svunna tider. Blommor i nyanser av blått, rosa och vitt.
| Latinskt namn | Viola odorata |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-6378 |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | 35 |
| Växthöjd | 10-20 cm |
| Engelskt namn | Violet |
| Sådd | Förodla inomhus jan-maj. Täck tunt (exempel perlit) då fröna är ljusgroende. Häll jämnt fuktigt, inte blött. Om fröerna inte grott inom en månad, ställ kallt i exempelvis kylskåp ca en månad. Ställ sedan svalt runt 15-18°C. Man behöver ha tålamod då det kan ta tid innan fröerna börjar gro. Går även bra att kallså fröerna utomhus där naturen sköter kylperioden. |
| sådjup | 0.2 cm |
| Grotid (dagar) | 21 |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| Årighet | Perenn |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Blomning | april, maj |
| Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
| Doftande | Ja |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |