Plants of Distinction
Romersk riddarsporre Pretty Pink, sommarblommor, fröer Blomfröer
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Höga spiror av silverfärgade lavendelblå dubbla blommor och är underbar som snittblomma och även perfekt i trädgårdsgränsen.
49,00 kr
Endast 16 i lager
Höga spiror av silverfärgade lavendelblå dubbla blommor och är underbar som snittblomma och även perfekt i trädgårdsgränsen.
Välkommen att köpa fröer till sommarblommor på nätet hos Klostra.
| Latinskt namn | Delphinium consolida |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-6126 |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Fröportion | 100 |
| Växthöjd | 100-125 cm |
| Engelskt namn | Delphinium consolida |
| Sådd | Romersk riddarsporre sås direkt på friland så snart jorden reder sig. Du kan även höstså i sep-okt för tidigare blom året efter. Gallra bort utblommade blommor för kraftigare plantor. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| sådjup | 0,5 cm |
| Grotid (dagar) | 14 |
| Årighet | Annuell |
| Plantavstånd | 35 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Goda vänner | tulpaner, trädgårdsvallmo som vissnar när riddarsporren drar i väg. Buskrosor är vackra kompisar på sommaren och ger stöd. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Blomning | juli, augusti |
| Bra snittblomma | Ja |
| Bra att torka | Ja |
| Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Giftig | ja |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |
Skriv din egen recension


