Plants of Distinction
Röllika Favourite Berries, perenner, fröer Blomfröer
Röllika Favourite Berries är en vacker pastellblandning i nyanser av rosa, aprikos, gult och lavendel. Stora blomsterkluster på ca 60 cm långa stjälkar och ett långt vasliv gör den perfekt som snittblomma.
Röllika Favourite Berries är en vacker pastellblandning i nyanser av rosa, aprikos, gult och lavendel. Stora blomsterkluster på ca 60 cm långa stjälkar och ett långt vasliv gör den perfekt som snittblomma. Röllikor är vackra i rabatt, som snitt och för att torka. De är lättodlade, långblommande, doftar fint och tål torka
| Latinskt namn | Achillea millefolium |
|---|---|
| Artikelnummer | WN-6672 |
| Kravodlad | Nej |
| Varumärke | Plants of Distinction |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | 50 |
| Växthöjd | 50-75 cm |
| Blomstorlek | 5-7,5 cm |
| Engelskt namn | Yarrow |
| Förodling | feb-mars |
| Sådd | Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Plantera ut efter avhärdning när frostrisken är över. |
| Grotid (dagar) | 10-30 |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| Årighet | Perenn |
| Växtzon, perenner | A: Härdig i hela landet |
| Plantavstånd | 35 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Lättodlad. Utvecklas bäst i väldränerad kalkrik jord. Föröka genom delning höst eller vår. |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Blomning | juli, augusti |
| Bra snittblomma | Ja |
| Bra att torka | Ja |
| Fjärilar, humlor och bin gillar | Ja |
| Prärieplantering | Ja |
| Naturlika planteringar | Ja |
| Doftande | Ja |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Text på påse | Engelska |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |
| Ekologisk | Nej |