Nordfrö
Basilika Genovese, fröer Grönsaksfröer
Basilika Genovese är den mest populära basilikasorten med stora, välvda blad. Känd för sin intensiva doft och starka fylliga smak. Den växer kraftigt och utvecklas bäst när den toppas regelbundet.
Basilika Genovese är den mest populära basilikasorten med stora, välvda blad. Känd för sin intensiva doft och starka fylliga smak. Den växer kraftigt och utvecklas bäst när den toppas regelbundet.
Odlad av Sasha i Bergum (Göteborg)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Ocimum basilicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-224 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 100 |
| Sådd | Förså inomhus ytligt 0.2 cm (ljusgroende) i fuktigt såjord. Håll varmt, 20-25°C . Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Toppas för ett buskigare växtsätt. Utvecklas bäst på varmt, skyddat växtläge. Kan även krukodlas.
|
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 5-15 dgr |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| sådjup | 0.2 cm |
| Plantavstånd | 25 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Skörd | Skördas efterhand. |
| Växthöjd | 40-50 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


