Nordfrö
Basilika Helig Basilika fröer Grönsaksfröer
Helig Basilika (kallas även Tulsi) ger en kompakt liten planta med vackra rosa/purpurfärgade blommmor på violetta stjälkar. Kraftig i smak med en ljuvlig doft med toner av kryddnejlia och citrus. Används ofta i det thaliändska köket. De smakrika, fylliga bladen passar även bra som te.
Helig Basilika (kallas även Tulsi) ger en kompakt liten planta med vackra rosa/purpurfärgade blommmor på violetta stjälkar. Kraftig i smak med en ljuvlig doft med toner av kryddnejlia och citrus. Används ofta i det thaliändska köket. De smakrika, fylliga bladen passar även bra som te.
Den odlas både som kryddväxt och som helig tempelväxt inom hinduisk tradition.
Odlad av Jonas &; Sanna på Bossgården (Tidaholm)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Ocimum basilicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-228 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 100 |
| Sådd | Förså inomhus ytligt 0.2 cm (ljusgroende) i fuktigt såjord. Håll varmt, 20-25°C . Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Toppas för ett buskigare växtsätt. Utvecklas bäst på varmt, skyddat växtläge. Kan även krukodlas.
|
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 5-15 dgr |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| sådjup | 0.2 cm |
| Plantavstånd | 25 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Skörd | Skörda kontinuerligt för att stimulera mer tillväxt. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


