Nordfrö
Broccoli Rasmus, fröer Grönsaksfröer
Broccoli Rasmus är en väldigt fin tidig broccoli, väl anpassad till våra svenska förhållanden. Så redan i mars för tidig skörd och fortsätt så nya omgångar fram till i juni för att få en skörd sent på hösten. Går också bra i växthus för ännu senare skörd. Planteras ut efter sista frosten. Kan klara måttlig frost om den är avhärdad och helst under fiberduk. Ger många sidoskott efter att huvudet är skördat vilket förlänger skördesäsongen. Glöm inte att äta “stammen” också, det är nästan det godaste på broccolin. Söt, fast broccolismak. Större plantavstånd ger fler sidoskott.
Broccoli Rasmus är en väldigt fin tidig broccoli, väl anpassad till våra svenska förhållanden. Så redan i mars för tidig skörd och fortsätt så nya omgångar fram till i juni för att få en skörd sent på hösten. Går också bra i växthus för ännu senare skörd. Planteras ut efter sista frosten. Kan klara måttlig frost om den är avhärdad och helst under fiberduk. Ger många sidoskott efter att huvudet är skördat vilket förlänger skördesäsongen. Glöm inte att äta “stammen” också, det är nästan det godaste på broccolin. Söt, fast broccolismak. Större plantavstånd ger fler sidoskott.
Odlad av Annika på Vabränna Gård (Varberg)
Välkommen att köpa svenskodlade grönsaksfröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Brassica oleracea var. italica |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-211 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Fröportion | ca 50 |
| Sådd | Så två frön i varje kruka med planteringsjord 4-6 veckor före utplantering. Vattna före sådd. Placera dem varmt, ca 20 grader. Håll jorden fuktig. När fröna grott, placera krukorna ljust i ca 15-18 grader. Ta bort den svagaste plantan av de två. Avhärda innan utplantering. Täck med fiberduk hela säsongen. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 4-7 dgr |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Klarar lätt jord men håll jorden fuktig. Använd fiberduk hela perioden, den skyddar bra mot skadeinsekter. Luckra jorden hela sommaren så vattnet sjunker ner och inte lägger sig på ytan. Gödsla varje vecka med t.ex gräsklipp, kompost. Håll jorden fuktig inte blöt. |
| Skörd | Skörda när knopparna i huvudet är väl utvecklade och sitter tätt tillsammans men innan den gula blomfärgen skymtar. Skär av toppskottet så att det blir 15-20 cm långt. Sidoskotten skördar man efterhand. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


