Nordfrö
Chili Hot Razzmatazz, fröer Grönsaksfröer
Chili Hot Razzmatazz är en unik kompakt chilisort och blir mellan 30-40 cm hög. Dekorativa grön, lila blad och små koniska frukter i skiftande färger lila, gul, orange och röd. Perfekt att odla i kruka, balkong eller växthus.
Chili Hot Razzmatazz är en unik kompakt chilisort och blir mellan 30-40 cm hög. Dekorativa grön, lila blad och små koniska frukter i skiftande färger lila, gul, orange och röd. Perfekt att odla i kruka, balkong eller växthus.
Odlad av Sarah & Max på Grönfaldsgården (Simrishamn), Moa & Povilas på Tobyn Permakultur (Arvika), Carolina på Stora Ulvarp (Vetlanda)
Välkommen att köpa chilifröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-126 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Mix |
| Fröportion | ca 15 |
| Sådd | Förkultivera inomhus i såjord. Vattna före sådd. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Placera varmt, ca 25 grader. Håll jorden fuktig inte blöt. Använd genomskinligt plast, försedd med lufthål, över krukorna. När fröna grott, placera krukorna, utan plasten, i ett ljust fönster, i ca 15-18 grader. Omplantera till plantjord vid 2 cm planthöjd. Avhärda innan utplantering. Varmt uteläge eller växthus. Skörda ofta. Täck gärna med fiberduk. Ta bort första fruktämnet för större skörd. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 7-21 dagar |
| Groningstemperatur | 22-25 grader |
| sådjup | 1-2 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge. Använd näringsrik och porös jord. Chili är lätt att odla. Håll jorden fuktig och börja gödselvattna efter två, tre veckor. Ta bort första fruktämnet för större skörd. Ta in krukan när höstkylan kommer och ställ i soligt fönster så förlänger du säsongen. Tumregel vid chiliodling: ju magrare jord desto starkare chili. |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Frukt/bärstorlek | 2-3 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Scovillegrader | 5000-25000 |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


